Kompanzasyon Çeşitleri Nelerdir?

Kompanzasyon Çeşitleri Nelerdir?
Bu haber 2016-08-04 13:40:14 eklenmiş ve 294 kez görüntülenmiştir.

Günümüz enerji kalite sorunlarından biri harmonik bir sonraki ciddi sorunsa kompanzasyondur. Ancak harmonikler ve Kompanzasyon bir tesiste ortak düşünülmelidir. Kompanzasyon öncelikle bir reaktif güç ihtiyacıdır. Bu ihtiyacın giderilmesi gerekir. Her tesis kapasitif veya reaktif olarak reaktif güç kullanılır. Ancak bu güç boşa çekilen güçtür. Asıl işi yapan ise aktif güçtür. Bu nedenle tesislerde aktif güç ve pasif gücün belli oranlarda olması istenir.

Kompanzasyon günümüzde her fabrikanın uygulaması gerekir. Zaten elektrik piyasaları kanununa göre tesislerde %20nin üzerinde reaktif güç kullanımı yasaktır. Aşılması durumunda ceza ödenir. Bu durum sıklıkla yaşanılan bir durumdur.  Özellikle otomasyon sistemleri bu konuda bizlere yardımcı olabilir. Kompanzasyon sistemleri öncelikli olarak güç sistemi hesap edilmelidir. Bu güç hesabını yaparak daha sonra bir Kompanzasyon hesabı yapılır. Genel de sistemler aktif güç üzerinden hesap edilir. Daha sonra kondansatör hesabına göre gereken güç sisteme basılır. Bu noktada  kondansatör seçimi önemlidir. Daha uzun süreli ve etkin bir sistem için size kaliteli ürünler kullanmanızı öneriyoruz. Bu sayede cezaya kalmadan kompanzasyonu yapabilirsiniz. Kontaktör seçimi yine dikkat edilmesi gereken bir diğer konudur. Kompanzasyon nedir hakkında daha fazla bilgi için linki takip edebilirsiniz.

Akıllı röle kullanımı bu noktada yaşanan yapışma gibi birçok sorunu çözmek için tercih edilir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken olaysa kompanzasyonda şönt reaktör kullanımıdır. Doğru şönt reaktör kullanımı eğer sistemlerde balast gibi kapasitif yükler varsa tercih edilir. En çok yapılan hata zaten yük seçimine bakmadan şönt veya kapasitör takılmasıdır. Bu durumda sistem tam tersi yüklenip, açma ve kapama hataları vermektedir.  Ayrıca ceza bu durumda kaçınılmaz olmaktadır.

Kompanzasyon nedir sorusunun cevabı bu sistemin tasarlanmasının en önemli aşamalarından biridir. Bu cevabı vererek doğru sistemlerin tasarlanmasını sağlayabiliriz.

http://www.voltimum.com.tr/haberler/kompanzasyon-nedir

 

 

 


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Makaleler haberleri

Yazarlar

En çok okunanlar

Otomobil

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
© Copyright 2017 BilgiTekno.Com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır. Bilgitekno.com, AA Ajansı abonesidir.
İnternet
Yahoo
Spam
Fiber İnternet
Yooz
Google
Youtube
Google Doodle
Ücretsiz İnternet
Yazılım
Microsoft
Windows 10
Mobil
5G teknolojisi
Blackberry
Apple Watch
Galaxy S6
Uyarı Tonu
Cepten Oy
Bilim & Teknoloji
Apple
E-Ticaret
iCub
Silikon Vadisi
Yerli Tablet
FATİH Projesi
Sosyal Medya
Facebook
Twitter
Periscope
Güvenlik
Hacker
Virüs
Uzay
Ebabil
Türksat 4B
Uydu
Nasa
Cern
Mars
SpaceX
Falcon 9
Sağlık
Nano tartı