Türkiye "fiber internette" emin adımlarla ilerliyor

Turkcell Superonline Genel Müdür Yardımcısı Özata, "Hükümetin, 2023 planları içinde Türkiye'deki hanelerin yüzde 50'sine 1000 megabit hızında internet götürmek vizyonu var. 2015 itibarıyla hedefin yüzde 10'unu sağladık" dedi.
Bu haber 2015-03-13 21:26:23 eklenmiş ve 473 kez görüntülenmiştir.

Turkcell Superonline Bireysel Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ceyhun Özata, "Hükümetin, 2023 planları içinde Türkiye'deki hanelerin yüzde 50'sine 1000 megabit hızında internet götürmek gibi çok yerinde vizyonu var. Biz şu anda 2015 itibarıyla bu hedefin yüzde 10'unu sağlamış durumdayız" dedi.

Özata, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyada internetin gerek mobil, gerek sabit anlamda çok hızlı ilerlediğini, sadece eğlence aracı olarak değil, sağlıkta ve eğitimde çok önemli noktada bulunduğunu söyledi.

İnternette "kesintisizlik" ve "hız"ın kendileri için elektrik ve doğalgaz gibi çok önemli olduğuna dikkati çeken Özata, "Onlar kesildiğinde ne kadar etkileniyorsak, iş veya özel hayatta internet de böyle. Dolayısıyla bu anlamda güçlü altyapıya ihtiyaç var. Sadece bugün için değil, yarın için de böyle çünkü her sene internete ihtiyaç daha fazla artıyor" ifadesini kullandı.

"2023 hedefinin yüzde 10'u gerçekleşti"

Hızlı internette çözümün fiber altyapı olduğunu vurgulayan Özata, Türkiye'deki fiber altyapının çok hızlı gelişmesi gerektiğini dile getirdi. 

Turkcell Superonline olarak 2008'de evlere kadar internet yatırımına başladıklarını anlatan Özata, altyapı yatırımlarına 2,5 milyar lira harcadıkları bilgisini verdi.

"Geldiğimiz noktada 2 milyon haneye 1000 megabit hızında internet erişimine hazır altyapıyı biz götürdük yani bu da ülkedeki tüm evlerin yüzde 10'una tekabül eder" diyen Özata, şunları kaydetti:

"Hükümetin, 2023 planları içinde Türkiye'deki hanelerin yüzde 50'sine 1000 megabit hızında internet götürmek gibi çok yerinde vizyonu var. Biz, şu anda 2015 itibarıyla bu hedefin yüzde 10'unu sağlamış durumdayız. Türkiye'nin internet hızı ortalama 5 megabit seviyelerinde. Turkcell Superonline olarak fiber internette en düşük hızımız 25 megabit."

"Türkiye'de internet ucuz"

14 ildeki 33 bin kilometrelik fiber altyapıyı daha ileriye götüreceklerini belirten Özata, şöyle devam etti: 

"Geçen yıl 500 milyon liranın üzerinde yatırım yaptık. Bu yıl da benzer seviyelerde olmasını planlıyoruz. Bugün evlerde 8,5 milyon internet bağlantısı var. Mobil internetle baktığımızda bu rakam çok daha yüksek seviyelere geliyor. Aslında tüm evlerin internete bağlı olması idealdir ama yıldan yıla büyümelere baktığımızda ve diğer ülkelerle kıyasladığımızda, aslında çok da fena durumda olduğumuzu söyleyemeyiz. Fiber internet, dünyayla aynı anda ülkemize gelmiştir. Bu konuda Avrupa'dan da ilerde olduğumuzu iddia edebiliriz. Örneğin, evlere kadar 1000 megabit internet dünyada 7 ülkede var ve biz bunların arasında yer alıyoruz." 

İnternetin Türkiye'de ucuz olduğunu savunan Özata, bundan 3-4 yıl önce internet için ödenen ücretle bugünkünün aynı olduğunu söyledi.

"Gerek enflasyon gerek döviz kurlarının geldiği noktaya bakarsanız interneti ucuza kullanıyoruz" diyen Özata, bundan yıllar önce 1 megabit internete 49-59 lira ödenirken, bugün gelinen noktada 20-25 megabit internete aynı ücretin ödendiğini, Avrupa'ya göre çok daha iyi noktada bulunduklarını vurguladı. (AA)


ETİKETLER : ucuz internet fiber internet döviz kurları Turkcell Superonline hızlı internet 1000 megabit
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer İnternet haberleri

Yazarlar

En çok okunanlar

Otomobil

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
© Copyright 2018 BilgiTekno.Com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır. Bilgitekno.com, AA Ajansı abonesidir.
İnternet
Yahoo
Spam
Fiber İnternet
Yooz
Google
Youtube
Google Doodle
Ücretsiz İnternet
Yazılım
Microsoft
Windows 10
Mobil
5G teknolojisi
Blackberry
Apple Watch
Galaxy S6
Uyarı Tonu
Cepten Oy
Bilim & Teknoloji
Apple
E-Ticaret
iCub
Silikon Vadisi
Yerli Tablet
FATİH Projesi
Sosyal Medya
Facebook
Twitter
Periscope
Güvenlik
Hacker
Virüs
Uzay
Ebabil
Türksat 4B
Uydu
Nasa
Cern
Mars
SpaceX
Falcon 9
Sağlık
Nano tartı