'Göktürk-1 devrim niteliğinde'

SSM Uzay Daire Başkanı Tüfekçi, "Göktürk-1 Uydusu devrim niteliğinde bir iş. Uydu sayesinde çok hızlı bir şekilde yüksek çözünürlükte resimleri elde edeceğiz" dedi.
Bu haber 2015-04-25 15:56:06 eklenmiş ve 575 kez görüntülenmiştir.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) Uzay Daire Başkanı Celal Sami Tüfekçi, Göktürk-1 Keşif ve Gözetleme Uydusu'nun çektiği görüntülerle askeri ve sivil hayata büyük katkı sağlayacağını söyledi.

Uydu ile Türkiye'ye yüksek teknoloji kazandırılacağını ifade eden Tüfekçi, "Devrim niteliğinde bir iş. Uydu sayesinde çok hızlı bir şekilde yüksek çözünürlükte resimleri elde etmiş olacağız. Uydu, Türkiye’ye kazandırılmış yüksek bir teknoloji olacak. Hem silahlı kuvvetler hem hava kuvvetlerimiz hem de ilgili kurumlar ve sivil otoriteler çekilen fotoğraflardan faydalanacaklar" dedi.

Yer istasyonlarının kurulmasının da proje kapsamında olduğunu hatırlatan Tüfekçi, böylece Türkiye'nin mevcut alt yapısının uydunun kullanımına uygun hale geleceğini ve uydu fırlatıldıktan sonra 2016 yılının sonunda uydu fotoğraflarının görülebileceğini belirtti.

Tüfekçi, "Göktürk-2’nin fotoğrafları öncelikle Hava Kuvvetleri olmak üzere, sivil kurumlarla da paylaşılıyor. Göktürk-1’in yer istasyonu Göktürk-2’nin yer istasyonu ile entegre hale gelecek. Bir merkezden yönetilecek. Ayrıca mobil bir yedek yer istasyonu da olacak" dedi.

"İstihbarat kabiliyeti kazandıracak"

Göktürk-1 Proje Müdürü Erdal Kisli ise uydunun özellikle Güneydoğu Anadolu, Suriye ve Irak gibi bölgelerde çekeceği görüntülerle Türkiye'ye istihbarat açısından büyük destek sağlayacağını anlattı.

Kisli, "Göktürk-1 Uydusu özellikle metre altında çekeceği görüntülerle ülkemize büyük bir istihbarat kabiliyeti kazandıracaktır. Bu sayede gerek görüntülerin işlenmesi, gerek görüntülerin ilgili kuvvetlere servis edilmesiyle özellikle güneydoğu bizim açımızdan ayna gibi görünecek hale gelecektir" diye konuştu

"Yüksek performanslı gözetleme uydusu"

Göktürk-1 Uydusu'nun Fransa'daki üretimini üstlenen Thales Alenia Space firmasının Başkan Yardımcısı Herve Hamy de uydunun ayırt edici özelliğinin birçok açıdan fotoğraf çekebilmesi ve çok yüksek kalitede görsel malzeme sağlaması olduğunu söyledi.

Uydunun sivil ve askeri birçok ihtiyacı karşıladığına işaret eden Hamy, "Göktürk-1, SSM için ürettiğimiz yüksek performanslı bir gözetleme uydusu. Uydu büyük bir esneklikle görüntü alabiliyor. Uydu sayesinde dünyanın istediğiniz herhangi bir bölgesinden görüntü alabiliyorsunuz" diye konuştu.

Ankara’ya 7 Mayıs’ta gönderilecek Göktürk-1 Uydusu’nun, 2016 yılı ilk yarısında Fransız Guyanası’nın Kourou kentinden fırlatılması planlanıyor. Göktürk-1 Uydu Sistemi ayrıca orman alanlarının kontrolü, kaçak yapılaşmanın takibi, doğal afet sonrası en kısa sürede hasar tespiti, ürün rekolte tespiti, coğrafi harita verilerinin üretilmesi gibi alanlarda da görüntü ihtiyacını karşılayacak. Göktürk-1 görevi boyunca günde ortalama 278 fotoğraf gönderecek. (AA)


ETİKETLER : Göktürk 1 uydusu Savunma Sanayii Müsteşarlığı Göktürk 2 Thales Alenia Space Fransız Guyanası doğal afet sivil teknoloji
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Uzay haberleri

Yazarlar

En çok okunanlar

Otomobil

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
© Copyright 2018 BilgiTekno.Com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır. Bilgitekno.com, AA Ajansı abonesidir.
İnternet
Yahoo
Spam
Fiber İnternet
Yooz
Google
Youtube
Google Doodle
Ücretsiz İnternet
Yazılım
Microsoft
Windows 10
Mobil
5G teknolojisi
Blackberry
Apple Watch
Galaxy S6
Uyarı Tonu
Cepten Oy
Bilim & Teknoloji
Apple
E-Ticaret
iCub
Silikon Vadisi
Yerli Tablet
FATİH Projesi
Sosyal Medya
Facebook
Twitter
Periscope
Güvenlik
Hacker
Virüs
Uzay
Ebabil
Türksat 4B
Uydu
Nasa
Cern
Mars
SpaceX
Falcon 9
Sağlık
Nano tartı