"5G"ye bilim camiasından destek

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Türkiye'nin 5G'ye geçmesine yönelik açıklamalarına Selçuk Üniversitesi İleri Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi'nden destek geldi
Bu haber 2015-05-10 13:33:45 eklenmiş ve 613 kez görüntülenmiştir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Türkiye'nin 5G teknolojisine geçmesi gerektiğine ilişkin açıklamalarına, Selçuk Üniversitesi (SÜ) İleri Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi'nden destek geldi.

SÜ İleri Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Ersöz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üniversitelerde teknolojik ve bilimsel altyapıların kurulmasının zorunlu olduğunu söyledi.

Ar-Ge desteklerinin, katma değeri yüksek teknolojik projelere verilmesinin önemine dikkati çeken Ersöz, gelişmiş ülke standartlarına ulaşılabilmesi için "nano teknoloji", "biyo teknoloji" ve "grafen teknolojisi" alanlarında desteklerin artırılması gerektiğini bildirdi.

Ersöz, 2023 vizyonunun gerçekleşebilmesi için teknolojik altyapının bir an önce kurulması zorunluluğuna işaret ederek, "Altyapı, lisans ve uyumlaştırma çalışmalarıyla 4G'ye geçişin 12-13 milyar dolara mal olacağı ifade edilmektedir. Dünya, 5G teknolojisine odaklanmışken, 3G'ye oranla sadece hız avantajı sağlayacak 4G teknolojisine yüksek miktarda yatırım yapılması yerine, 5G'ye yönelik Ar-Ge yatırımlarının desteklenmesini, milli 'know-how'ımızın geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.

Gelişmiş ülkelerde bilişim ve yazılım sektörünün itici güç olduğunun altını çizen Ersöz, Türkiye'nin bu sektörlere yapacağı yatırımlarla gelişmiş ülkeler seviyesini yakalayabileceğini aktardı.

Orta gelir tuzağından çıkmak için önemli fırsat

Ersöz, Türkiye'nin orta gelir tuzağından çıkması için 5G teknolojisini önemli bir fırsat kabul ettiklerini belirterek, şunları söyledi:

"5G'nin, Türkiye'nin arzu ettiği yeni ekonomik kalkınmanın en önemli fırsatlarından biri olduğunu ve bu kapsamda Sayın Cumhurbaşkanımızın 5G'ye geçiş önerisinin, 2023 vizyonunun da sembolü haline geleceğini düşünüyorum. Hindistan, Güney Kore, İngiltere ve İsrail gibi ülkeler 5G üzerinde çalışmaktadır. Türkiye'nin bu sert rekabet ortamında yerini alabilmesi için 5G teknolojisine yapılacak Ar-Ge yatırımları büyük önem arz etmektedir. Cumhurbaşkanımızın bu duyarlılığı ve bilime verdiği destek geleceğimiz için anlamlıdır. Bu tür ileri düşünce ve güncel hamlelerin ülkemizi bilim ve teknolojide daha ileriye taşıyacağı umudunu perçinliyor." 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 21 Nisan'da Ankara'da Türk Telekom'un 175. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen törende, dünyada 5G'nin, 3G altyapısı olan Türkiye'de ise 4G'nin konuşulduğunu belirterek, "4G ile zaman kaybetmemize gerek yok. İki yıl içerisinde Türkiye de 5G'ye geçmeli. Aksi takdirde Türkiye adeta 4G'li bir çöplük haline döner" ifadelerini kullanmıştı. (AA)


ETİKETLER : Gelişmiş 5G teknolojisi Altyapı Teknoloji Araştırma bilimsel grafen teknolojisi 4G mobil
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Mobil haberleri

Yazarlar

En çok okunanlar

Otomobil

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
© Copyright 2018 BilgiTekno.Com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır. Bilgitekno.com, AA Ajansı abonesidir.
İnternet
Yahoo
Spam
Fiber İnternet
Yooz
Google
Youtube
Google Doodle
Ücretsiz İnternet
Yazılım
Microsoft
Windows 10
Mobil
5G teknolojisi
Blackberry
Apple Watch
Galaxy S6
Uyarı Tonu
Cepten Oy
Bilim & Teknoloji
Apple
E-Ticaret
iCub
Silikon Vadisi
Yerli Tablet
FATİH Projesi
Sosyal Medya
Facebook
Twitter
Periscope
Güvenlik
Hacker
Virüs
Uzay
Ebabil
Türksat 4B
Uydu
Nasa
Cern
Mars
SpaceX
Falcon 9
Sağlık
Nano tartı