'5G'nin şekillenmesi sürecinde aktif yer almak istiyoruz'

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Karaca, 5G’nin Türkiye’de şekillenmesi sürecinde aktif yer almak istiyoruz" dedi.
Bu haber 2015-05-10 13:48:36 eklenmiş ve 619 kez görüntülenmiştir.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, 5G’nin Türkiye’de şekillenmesi sürecinde aktif yer almak istediklerini belirterek, "Bunun standartları, frekansları ve alt teknoloji bileşenlerinin belirlenmesi gibi birçok aşamayı ele alacağız. Ama en önemlisi, bu alanla ilgili uzman işgücünü yetiştirmek hedefindeyiz" değerlendirmesinde bulundu. 

İTÜ'den yapılan açıklamaya göre, İTÜ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da önemine işaret edilen 5G teknolojileri için bu alanda yaklaşık 1 yıldır süren çalışmalarına hız verdi.

İTÜ, Türkiye’nin bilgi toplumu olma yolculuğunda hak ettiği yeri alması hatta dünyada lider ülkelerden biri olması adına 5G çalışmalarını çok önemli ve tarihsel bir fırsat olarak değerlendiriyor.

Türkiye’nin iletişim teknolojilerinde sadece kullanıcı ve ithalatçı konumundan çıkıp hızla teknoloji geliştiren ve satan konuma gelmesi için Elektrik-Elektronik Fakültesi ve Bilişim Enstitüsü’nün iş birliğiyle “İTÜ 5G Çalışma Grubu” oluşturuldu. Bu sayede sadece Türkiye değil, dünya için de yeni olan bu teknolojiyle ilgili teknolojik bileşenler, standartlar ve insan kaynağı konusunda araştırmalar yürütülecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, 250. yaşına doğru ilerlerken dünyanın en köklü üniversitelerinden biri olarak, amaçlarının yeni teknolojilerin keşfedilme sürecinden itibaren tüm aşamalarında sektörel paydaşlarla iş birliği yaparak yer almak olduğunu belirterek, "İTÜ bilimsel ve teknolojik çok sayıda yeniliğe imza atmış, ülkemizi yeni teknolojilerle tanıştırmış bir kurum olarak bugün de pek çok geleceğe yönelik çalışma yürütüyor. Şimdi ise dünyanın gündemindeki böyle önemli bir konuda geleceğin teknolojilerini yapılandıracak aktörlerden biri olmak için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı. 

İTÜ’nün akademik bir kurum olarak başlıca görevleri arasında nitelikli insan kaynağı yetiştirmenin olduğuna dikkati çeken Karaca, şunları kaydetti:

“5G’nin Türkiye’de şekillenmesi sürecinde aktif yer almak istiyoruz. Bunun standartları, frekansları ve alt teknoloji bileşenlerinin belirlenmesi gibi birçok aşamayı ele alacağız. Ama en önemlisi, bu alanla ilgili uzman işgücünü yetiştirmek hedefindeyiz. Bunun için öncelikle insan kaynağı eksikleri nedir, hangi akademik programlar geliştirilmeli konularına eğileceğiz. 5G üzerine hem sektörde hem de akademik anlamda çalışacak insan kaynağını yetiştirmeye yönelik yüksek lisans ve doktora programları açmayı hedefliyoruz.” (AA)


ETİKETLER : İstanbul Teknik Üniversitesi frekansları 5G teknolojileri İTÜ 5G Çalışma Grubu İTÜ bilimsel 5G üzerine insan kaynakları
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Mobil haberleri

Yazarlar

En çok okunanlar

Otomobil

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
© Copyright 2018 BilgiTekno.Com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır. Bilgitekno.com, AA Ajansı abonesidir.
İnternet
Yahoo
Spam
Fiber İnternet
Yooz
Google
Youtube
Google Doodle
Ücretsiz İnternet
Yazılım
Microsoft
Windows 10
Mobil
5G teknolojisi
Blackberry
Apple Watch
Galaxy S6
Uyarı Tonu
Cepten Oy
Bilim & Teknoloji
Apple
E-Ticaret
iCub
Silikon Vadisi
Yerli Tablet
FATİH Projesi
Sosyal Medya
Facebook
Twitter
Periscope
Güvenlik
Hacker
Virüs
Uzay
Ebabil
Türksat 4B
Uydu
Nasa
Cern
Mars
SpaceX
Falcon 9
Sağlık
Nano tartı