Yerli İHA'ya yerli füze

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, "TÜBİTAK SAGE'in İHA'lara taarruz yeteneği kazandırmak amacıyla geliştirdiği minyatür lazer güdümlü füze Bozok, savunma sektöründe devrim yaratacak" dedi.
Bu haber 2015-05-10 13:52:39 eklenmiş ve 3098 kez görüntülenmiştir.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Savunma Sanayii Araştırma Geliştirme Enstitüsü'nce (SAGE), milli insansız hava araçlarına (İHA) taarruz yeteneği kazandırmak amacıyla minyatür lazer güdümlü füze Bozok'u geliştirdiğini belirterek, "Yerli lazer güdümlü füze Bozok, savunma sektöründe devrim yaratacak" dedi.

Işık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, savunma sanayisinin stratejik önemi bulunduğunu ifade ederek, bu konudaki projeleri desteklemek için destek mekanizmaları oluşturduklarını anlattı.

Savunma sistemleri konusunda çok ciddi çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Işık, "Ulusal savunma için ulusal Ar-Ge" sloganıyla çalışmalarını sürdüren TÜBİTAK SAGE'nin geliştirdiği önemli projelerle Türk Silahlı Kuvvetlerine hizmet etmeye devam ettiğini söyledi. Bakan Işık, bu kapsamda son olarak TÜBİTAK SAGE'nin, İHA'lara taarruz yeteneği kazandırmak amacıyla minyatür lazer güdümlü füze Bozok'u geliştirdiğini bildirdi.

Türkiye'nin 2023 vizyonu çerçevesinde, savunma sanayisini lokomotif sektörler arasında gördüklerini dile getiren Işık, bu alanda dışa bağımlılıktan tamamen kurtulmayı amaçladıklarını vurguladı. Işık, Türkiye'nin bundan sonraki süreçte savunma sanayisinde özgün tasarımlar ortaya koyması gerektiğine işaret ederek, "Bu kapsamda süren uzun çalışmalar sonunda yerli İHA'ya, yerli füze de tasarlandı ve Bozok doğdu. Yerli lazer güdümlü Bozok, savunma sanayisinde devrim yaratacak çok önemli bir proje" ifadelerini kullandı.

"Lazer başlıkla hassas güdüm yapabiliyor"

Bozok'un kabiliyetleri hakkında bilgi veren Işık, şunları kaydetti:

"Yerli lazer güdümlü Bozok, insansız hava araçlarına taarruz yeteneği kazandırarak, asimetrik savaş ortamında dost unsurları tehlikeye atmadan etkin savunma sağlıyor. Hafif ve minyatür boyutlu tasarımıyla ağırlığın kritik olduğu insansız hava araçlarına operasyonel esneklik sunuyor. Bozok, güdüm sistemiyle hedefe yöneliyor ve son safhada yarı aktif lazer arayıcı başlıkla hassas güdüm yapabiliyor."

Toplam ağırlığı 16 kilogram olan Bozok'un boyu 790 milimetre, çapı 120 milimetre, menzili ise 6 kilometre. Bozok, 12'nci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF 15'te de sergilendi. (AA)


ETİKETLER : Savunma Sanayii SAGE milli insansız hava araçları aracı füze Bozok Yerli lazer TÜBİTAK SAGE hassas güdüm asimetrik savaş minyatür
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güvenlik haberleri

Yazarlar

En çok okunanlar

Otomobil

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
© Copyright 2018 BilgiTekno.Com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır. Bilgitekno.com, AA Ajansı abonesidir.
İnternet
Yahoo
Spam
Fiber İnternet
Yooz
Google
Youtube
Google Doodle
Ücretsiz İnternet
Yazılım
Microsoft
Windows 10
Mobil
5G teknolojisi
Blackberry
Apple Watch
Galaxy S6
Uyarı Tonu
Cepten Oy
Bilim & Teknoloji
Apple
E-Ticaret
iCub
Silikon Vadisi
Yerli Tablet
FATİH Projesi
Sosyal Medya
Facebook
Twitter
Periscope
Güvenlik
Hacker
Virüs
Uzay
Ebabil
Türksat 4B
Uydu
Nasa
Cern
Mars
SpaceX
Falcon 9
Sağlık
Nano tartı