Küresel mobil abone sayısı 7 milyarı geçti

Keşfedildiği 1973'te "1" olan mobil abone sayısı, bu yıl dünya nüfusuna eşitlendi. 138 ülkede yerleşik 393 operatörün yatırımları sayesinde, sadece yılın ilk çeyreğinde 123 milyon yeni 4G abonesi sisteme eklendi.
Bu haber 2015-06-20 01:01:47 eklenmiş ve 624 kez görüntülenmiştir.

Uzun çalışmalar sonucu 1973'te keşfedilen ve 1983'te ticari amaçla piyasaya sürülen cep telefonları, yeni bir çağın habercisiydi. "Tuğla"ya benzeyen ilk cep telefonları aradan geçen 40 yılda evrimleşti, mobil ağların gelişmesine paralel olarak küçüldü ve inceldi.

Geçen yüzyılın başında şekillenmeye başlayan, ilk ticari ürünleri "buzdolabı" büyüklüğünde olan bilgisayarlar da zaman içerisinde küçüldü, önce masaüstü, sonrasında dizüstüne son 10 yılda da tablete dönüştü. Teknolojideki gelişmelere paralel olarak cihaz sayısı, kalitesi, bağlantı çeşitliliği, kullanıcı ve abone sayısı hızla arttı. Son araştırmalara göre küresel mobil abone sayısı da 7 milyarı geçti.  

AA muhabirinin Küresel Mobil Tedarikçiler Birliği (GSA) ve Ericsson'un mobilite raporlarından derlediği bilgilere göre, mobil abone topluluğu hızla büyürken en dikkat çekici artış 4G ağlarında oldu.

138 ülkede yerleşik 393 operatörün 4G yatırımları sayesinde, sadece yılın ilk çeyreğinde 123 milyon yeni 4G abonesi sisteme eklendi. Küresel ölçekte toplam 4G abone sayısı ise 635 milyona ulaştı. Aynı dilimde 3G ağlarında ise 78 milyon abone artışı oldu.

Raporda 4G abone artış oranının, "başarılı geçen 9 ayın ardından" 3G abone artış oranını yakaladığı ve yeni trendin 4G olduğunun altı çizildi. Raporda 2019 sonuna kadar 4G abone sayısının 2,5 milyara ulaşacağı öngörülüyor. (AA)


ETİKETLER : Küresel mobil 4g gsa Küresel Mobil Tedarikçiler Birliği
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Mobil haberleri

Yazarlar

En çok okunanlar

Otomobil

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
© Copyright 2018 BilgiTekno.Com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır. Bilgitekno.com, AA Ajansı abonesidir.
İnternet
Yahoo
Spam
Fiber İnternet
Yooz
Google
Youtube
Google Doodle
Ücretsiz İnternet
Yazılım
Microsoft
Windows 10
Mobil
5G teknolojisi
Blackberry
Apple Watch
Galaxy S6
Uyarı Tonu
Cepten Oy
Bilim & Teknoloji
Apple
E-Ticaret
iCub
Silikon Vadisi
Yerli Tablet
FATİH Projesi
Sosyal Medya
Facebook
Twitter
Periscope
Güvenlik
Hacker
Virüs
Uzay
Ebabil
Türksat 4B
Uydu
Nasa
Cern
Mars
SpaceX
Falcon 9
Sağlık
Nano tartı