'Siber Güvenlik ve Biyometrik Araştırmalar Merkezi' açıldı

Yıldız Teknik Üniversitesi bünyesinde Türkiye'nin ilk "Siber Güvenlik ve Biyometrik Araştırmalar Merkezi" açıldı.
Bu haber 2015-06-26 11:20:34 eklenmiş ve 548 kez görüntülenmiştir.

İSTANBUL

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) bünyesinde açılan Türkiye'nin ilk "Siber Güvenlik ve Biyometrik Araştırmalar Merkezi"nde, biyometrik ve siber güvenlik sistemleriyle ilgili araştırmaların yanı sıra sektörel danışmanlık hizmetleri de verilecek.

YTÜ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) desteği ile kurulan merkez, 1 milyon 300 bin liralık yatırımla hayata geçirildi.

İSTKA 2014 "Yenilikçi İstanbul Mali Destek Programı" kapsamında, Türk Standartları Enstitüsü iştirakiyle kurulan merkezin hedefi, güvenli biyometrik ürünlerin üretimi için gerekli Ar-Ge altyapısını oluşturmak, biyometrik sistemlerle ilgili veri tabanlarının oluşturulmasını ve protokollerin geliştirilmesini,siber güvenlik ve biyometrik sistemlerle ilgili standartların ve yerli çözüm önerilerinin geliştirilmesini sağlamak olarak belirlendi.

Türkiye'de ilk olan merkezde, biyometri konusunda en son teknolojik ürünleri içeren bir Ar-Ge ve Test laboratuvarı, sektörel işbirliklerini sağlama ve danışmanlık amaçlı bir uygulama salonu ve eğitim hizmetlerinin verileceği bir konferans salonu yer alıyor.

Projenin yürütücüsü olarak YTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Tülay Yıldırım görevlendirildi.

Açılış etkinliğinin ikinci bölümünde "Biyometrik Teknolojilerde Dünyada ve Türkiye'de Mevcut Durum ve Çözüm Önerileri" konulu bir panelinde yer aldığı "Siber Güvenlik ve Biyometri" konulu çalıştay düzenlendi.

Muhabir: Sefa Mutlu  (AA)


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer İnternet haberleri

Yazarlar

En çok okunanlar

Otomobil

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
© Copyright 2018 BilgiTekno.Com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır. Bilgitekno.com, AA Ajansı abonesidir.
İnternet
Yahoo
Spam
Fiber İnternet
Yooz
Google
Youtube
Google Doodle
Ücretsiz İnternet
Yazılım
Microsoft
Windows 10
Mobil
5G teknolojisi
Blackberry
Apple Watch
Galaxy S6
Uyarı Tonu
Cepten Oy
Bilim & Teknoloji
Apple
E-Ticaret
iCub
Silikon Vadisi
Yerli Tablet
FATİH Projesi
Sosyal Medya
Facebook
Twitter
Periscope
Güvenlik
Hacker
Virüs
Uzay
Ebabil
Türksat 4B
Uydu
Nasa
Cern
Mars
SpaceX
Falcon 9
Sağlık
Nano tartı