Su kabağı tuzlu ortamlarda karpuza anaçlık edecek

MERSİN Erdemli Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğünde yürütülen ve TÜBİTAK tarafından desteklenen projeyle, su kabağının tuzlu ortamda karpuza anaçlık yapması sağlanacak.
Bu haber 2015-10-03 11:35:33 eklenmiş ve 1258 kez görüntülenmiştir.

Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonunda görevli ziraat mühendisi Nihal Denli, su kabağının tuzlu ortamda karpuza anaçlık yapması amacıyla çalışmaların sürdüğünü belirterek, "Su kabağı, karpuz türüne anaç olarak kullanılan ve gayet iyi uyuşma gösteren bir türdür" dedi. 

Denli, gazetecilere yaptığı açıklamada, projeyle Türkiye'de bulunan su kabağı genotiplerinin toplandığını ve aynı zamanda uluslararası gen bankalarından temin edilen genotiplerin de gen havuzuna eklendiğini söyledi. 

Toplam 320 adet genotipin tanımlamasının yapıldığını anlatan Nihal Denli, şöyle devam etti:

"Bu projeyle gen havuzunu temsil eden 160 adet genotip belirlendi. Projeyle, su kabağı genotiplerinin tuzlu koşullara dayanıklılık durumları araştırılıyor. Su kabağının önemli kullanım alanlarından birisi de toprak kökenli hastalıklara karşı olan dayanıklılığıdır. Son yıllarda toprak kökenli hastalıklara karşı aşılı fide kullanımı ülkemizde de yaygınlaşmıştır. Su kabağı, karpuz türüne anaç olarak kullanılan ve gayet iyi uyuşma gösteren bir türdür. Biz de bu türü geliştirmek üzere çalışmalar yürütüyoruz. Yaptığımız çalışmalarda kesinlikle bitkilerin genetiğini değiştirmeye yönelik bir şey söz konusu değildir. Su kabağının tuzlu koşullardaki dayanıklılığını karpuz bitkisinde nasıl elde edebiliriz, bunun çalışmasını yapıyoruz." 

Denli, Türkiye'deki toplam karpuz üretiminin yüzde 35'inin Akdeniz Bölgesi'nde gerçekleştirildiğini ve üretimin çoğunluğunun "örtü altı tarım" şeklinde gerçekleştirildiğini kaydetti. 


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Sağlık haberleri

Yazarlar

En çok okunanlar

Otomobil

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
© Copyright 2018 BilgiTekno.Com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır. Bilgitekno.com, AA Ajansı abonesidir.
İnternet
Yahoo
Spam
Fiber İnternet
Yooz
Google
Youtube
Google Doodle
Ücretsiz İnternet
Yazılım
Microsoft
Windows 10
Mobil
5G teknolojisi
Blackberry
Apple Watch
Galaxy S6
Uyarı Tonu
Cepten Oy
Bilim & Teknoloji
Apple
E-Ticaret
iCub
Silikon Vadisi
Yerli Tablet
FATİH Projesi
Sosyal Medya
Facebook
Twitter
Periscope
Güvenlik
Hacker
Virüs
Uzay
Ebabil
Türksat 4B
Uydu
Nasa
Cern
Mars
SpaceX
Falcon 9
Sağlık
Nano tartı