Rektör İbiş Rus öğrencilerle buluştu

- Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbiş: - "Rusya'dan, 'bizden öğrencilerinizi geri çekin' şeklinde resmi bir yazı bize ulaşmadı. YÖK'e de ulaşmadığını biliyorum" - Rus uyruklu öğrenci Katerina: - "İki ülke arasında son dönemde yaşanan gelişmeler, üniversitede bir rahatsızlığa yol açmadı"
Bu haber 2015-12-19 10:49:01 eklenmiş ve 752 kez görüntülenmiştir.

ANKARA (AA) - Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, Rusya'dan, "bizden öğrencilerinizi geri çekin" şeklinde resmi bir yazının ellerine ulaşmadığını bildirdi. 

İbiş, rektörlük toplantı salonunda, üniversitede eğitim gören Rusya uyruklu öğrencilerle bir araya geldi. 

Üniversitede 86 Rusya uyruklu öğrencinin bulunduğunu dile getiren İbiş, salonda bulunan öğrencilere, "Son zamanlarda Türkiye-Rusya ilişkilerinde yaşanan sıkıntılar sebebiyle, politikamızın ne olduğunu bir de bizden duyun düşüncesiyle bu toplantıyı düzenledik" diye seslendi. 

Ankara Üniversitesinin dili, dini, ırkı, kökeni ne olursa olsun her bir öğrencisinin kendileri için çok değerli olduğunu vurgulayan İbiş, "Biz eğitimle, araştırmayla, bilimle uğraşan öğrencinin temel olduğu bir üniversiteyiz. İster Rusya'dan isterse başka ülkeden, bütün öğrenciler bizim için eşittir. Her zaman da bu anlayışımızı koruyacağımızı beyan etmek istiyorum. Ülkeler bazen aralarında sıkıntılar yaşayabilir ama inancımız, bunun bilimi, eğitimi, araştırmayı, kültürel alanı etkileyeceğini zannetmiyorum" ifadelerini kullandı. 

- "Dostluk dün de vardı, yarın da devam edecek"

Türk-Rus Forumu'nda Bilim ve Eğitim Komitesi Başkanı olduğunu dile getiren İbiş, "İki ülke arasındaki dostluk dün de vardı, yarın da devam edecektir" dedi.

İbiş, Rusya uyruklu öğrencilerin kendileri ya da arkadaşlarının eğitimi ve geleceğiyle ilgili bir kaygı duymamalarını istedi.

Bir soru üzerine İbiş, Rusya'daki Türk öğrencilerle ilgili gelen duyumlara inanmamak gerektiğini, münferit bazı olayların olabileceğini belirterek, "Rusya köklü politikası olan bir ülke. O nedenle ben bu duyumların bir ülke politikası olarak gerçekleşeceğini düşünmüyorum. Gelenekler, her zaman ön plana çıkar. Köklü dostluğu olan ülkeler arasındaki kriz de kısa süreli olur. Su akar yolunu bulur. Her şey yoluna girecek. Bunda hiçbir tereddüdüm yok" değerlendirmesinde bulundu. 

- Rusya'dan Türk öğrenciler için somut bir talep yok

İki ülke arasındaki üniversite öğrencilere ilişkin bazı haberleri basından takip ettiğini dile getiren İbiş, "Rusya'dan, 'bizden öğrencilerinizi geri çekin' diye bir resmi bir yazı bize ulaşmadı. YÖK'e de ulaşmadığını biliyorum. Öyle bir şey olsa bize de gelir zaten. Öyle somut bir talep yok" şeklinde konuştu. 

Toplantıya katılan Katerina isimli Rus öğrenci ise basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, Türk Dili ve Edebiyatı öğrencisi olduğunu belirterek, iki ülke arasında son dönemde yaşanan gelişmelerin üniversitede bir rahatsızlığa yol açmadığını söyledi.

İki ülke arasındaki ilişkilerin iyiye gideceğini umut ettiğini dile getiren Katerina, "Ben, duyduklarımızın dedikodu olduğunu düşünüyorum. Benim Rusya'da Türk arkadaşlarım var. Konuştuğumuzda, üniversitelerinde bir sıkıntı olmadığını söylüyorlar. Bu arkadaşlarım, Türkiye'ye dönmediler, eğitimlerine devam ediyorlar" dedi. 

Rektör Prof. Dr. İbiş ve öğrenciler, toplantının sonunda, Türk ve Rus bayrağıyla hatıra fotoğrafı çektirdiler. 

AA


ETİKETLER : Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan ibiş Rus öğrenciler
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Bilim & Teknoloji haberleri

Yazarlar

En çok okunanlar

Otomobil

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
© Copyright 2018 BilgiTekno.Com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır. Bilgitekno.com, AA Ajansı abonesidir.
İnternet
Yahoo
Spam
Fiber İnternet
Yooz
Google
Youtube
Google Doodle
Ücretsiz İnternet
Yazılım
Microsoft
Windows 10
Mobil
5G teknolojisi
Blackberry
Apple Watch
Galaxy S6
Uyarı Tonu
Cepten Oy
Bilim & Teknoloji
Apple
E-Ticaret
iCub
Silikon Vadisi
Yerli Tablet
FATİH Projesi
Sosyal Medya
Facebook
Twitter
Periscope
Güvenlik
Hacker
Virüs
Uzay
Ebabil
Türksat 4B
Uydu
Nasa
Cern
Mars
SpaceX
Falcon 9
Sağlık
Nano tartı