Bilişim Suçlarında Uzman Avukat

Bilişim Suçlarında Uzman Avukat
Bu haber 2016-04-13 23:13:16 eklenmiş ve 2614 kez görüntülenmiştir.

Bilişim Suçlarında Uzman Avukat

 

Bilişim suçları öncelikle bilgisayar sistemlerine ve bilgisayar ağlarına yetkisiz olarak erişim sağlamak olmaktadır. Kişilerin kendilerine ait olmayan bilgisayar sistemi ve ağına ulaşım sağlanması olmaktadır. Kişiler bilgisayarlara yakın bir yerden direkt olarak erişebilecekleri gibi modem hattını kullanarak da uzak bir mesafeden ulaşım sağlamaktadırlar. Bilişim suçlarında uzman avukat yetkisiz olarak dinleme yapılması, başka bir bilgisayarın sistemine girilmesi ve ağına ulaşım sağlanarak işlemlerin yapılması suçlarında zarar gören veya zarara uğrayan müvekkiller tarafından hukuki işlemler için müracaat edilen avukatlardır. Tek bir bilgisayar sistemi içinde aynı kişiye ait olan iki bilgisayar sistemi tek bir bilgisayardan iki bilgisayar olarak iletişim kuran kişiler. Bu şekilde kişiler teknik olarak dinleme ve izleme verileri kapsamında suç işlemiş bulunmaktadırlar ve bu tür durumlarda müvekkiller bilişim suçlarında uzman avukatlara hukuki danışmanlık yardım ve destek almaktadırlar.

 

Bilişim Suçlarında Uzman Olan Avukatların Bakmış Oldukları Bazı Davalar

 

Hesap ihlali davaları bu davalar ödeme yapmaktan kaçınarak başka bir kişinin dijital hesabını kötüye kullanılmasıdır. Bu tür olan suçlar hırsızlık ve dolandırıcılık gibi suçlar olmaktadır. Yetkisiz olarak erişim sağlanan bir başkasının hesabı kullanılarak girilen sistemden istifade edilmesi olmaktadır. Hesap ihlali suçu davaları dışında bilişim suçlarında uzman olan avukat bilgisayar sabotajı yani bir bilgisayar sisteminin fonksiyonlarını engelleyerek bilgisayar veri ve programlarına giriş yaparak yükleme yapmak, değişiklikler yapmak, silmek ve ele geçirme suçları. Bilgisayarlar kullanılarak yapılan hırsızlıklar bilgisayarların iletişim teknolojileri kullanılaraktan verilere girilmesi, verilerin alınması, verilerin değiştirilmesi ve silinmesi yolu ile yapan kişinin kendisine veya bir başkasına yasa dışı olarak ekonomik menfaat temin edilmesi suçunda bilişim suçlarında uzman olan avukat zarar gören mağdur müvekkiline hukuk kanununda yer alan dolandırıcılık suçu olarak da adlandırılan bilgisayar dolandırıcılığı hukuk kanun yasalarının mağdur müvekkillere sağlamış olduğu yasaları en iyi ve en hızlı bir biçimde  sağlamaktadırlar. Bir bilgisayar sistemine bilinçli olarak yanlış verilerin giriş yapılması ve girilmiş olan yanlış verilerin çıktılarının alınması bilgisayar sisteminde bulunan programların değiştirmesi ile yapılan dolandırıcılık ve hırsızlıktır. Bilişim suçlarında uzman olan avukat bu türden davaları araştırırken sistemde kullanılmış olunan yazılım programlarını da tam olarak içerek şekilde teknik tanımlama yapılması gerekmektedir ve kullanılmış olan sistem incelenirken saklı veya silinmiş olan dosyalar kurtarılmaya çalışılmaktadır.

 

Bilgisayar Sahteciliği

 

Bilgisayar sistemleri kullanılarak sahte olan banknot, kredi kartı ve senet gibi birçok sahte materyaller kullanılarak dijital ortamda üzerinde değişiklikler yapılarak kişi kendisine veya bir başkasına yasa dışı ekonomik olarak menfaat sağlamaktadır. Bilişim suçlarında uzman olan avukat  ticari sırların çalınması suçları, ekonomik olarak verilen kayıp ve yasal olmayan ekonomik avantajların sağlanması niyeti ile kişinin yetkisi ve herhangi bir yasal sebebi olmaksızın uygun olmayan yollardan ticari sırların kullanılması, transferinin sağlanması, ifşa edilmesi ve ele geçirilmesi suçları bir bilgisayarda saklanmış olan veriler ise bilişim suçlarına girmektedir. Bilişim avukatı için tıklayın Ticari ve mesleki sırların, kişisel bilgilerin ve değerli diğer verilerin kişi kendisine yada bir başkasına menfaat sağlamak veya zarar vermek amacı ile bilgilerin kullanılması, satılması ve dağıtılması bilişim suçları içerisinde yer almaktadır. Bilgisayar sistem ve verileri kullanılarak başka bir bilgisayarın sisteminde bulunan müşteri bilgileri, hasta bilgileri, banka bilgileri, hastane bilgileri ve devlet kurumları gibi resmi kuruluşlarda tutulan her türlü bilgiye menfaat, çıkar ve zarar vermek amacı ile kişilerin bilgisi ve rızası dışında erişim sağlanması ve kullanılması bilişim suçları içerisinde yer almaktadır.

 

 


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer İnternet haberleri

Yazarlar

En çok okunanlar

Otomobil

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
© Copyright 2018 BilgiTekno.Com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır. Bilgitekno.com, AA Ajansı abonesidir.
İnternet
Yahoo
Spam
Fiber İnternet
Yooz
Google
Youtube
Google Doodle
Ücretsiz İnternet
Yazılım
Microsoft
Windows 10
Mobil
5G teknolojisi
Blackberry
Apple Watch
Galaxy S6
Uyarı Tonu
Cepten Oy
Bilim & Teknoloji
Apple
E-Ticaret
iCub
Silikon Vadisi
Yerli Tablet
FATİH Projesi
Sosyal Medya
Facebook
Twitter
Periscope
Güvenlik
Hacker
Virüs
Uzay
Ebabil
Türksat 4B
Uydu
Nasa
Cern
Mars
SpaceX
Falcon 9
Sağlık
Nano tartı