“Kanun değişikliği kentsel dönüşüme doping olacak”

“Kanun değişikliği kentsel dönüşüme doping olacak”
Bu haber 2016-06-27 13:11:52 eklenmiş ve 315 kez görüntülenmiştir.

 

Torba Kanun ile 6306 sayılı Kanun’da yapılan değişikliklerin kentsel dönüşüme etkilerini değerlendiren Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, “3 temel değişiklik kentsel dönüşümü kolaylaştıracak. Özellikle riskli alanda 2/3 kararıyla uzlaşmayan parsellerin il müdürlüklerinde birkaç ay içinde müteahhit ve yatırımcı şirketlere satışı değişikliği, kentsel dönüşümü olumlu etkileyecek” dedi

 

 

Gittigidiyor.com, Kariyer.net, Sigortam.net ve Arabam.com gibi önde gelen 11 web sitesinin sahibi olan risk ve girişim sermayesi platformu iLab Holding’in Mayıs 2014’te satın aldığı Emlakjet’in emlak ofislerine eğitim desteği vermek amacıyla kurduğu ‘Emlakjet Akademi’, 30 Mayıs’ta İzmir’de, 31 Mayıs- 2 Haziran tarihleri arasında İstanbul’da ve 3 Haziran’da Ankara’da olmak üzere toplam 225 emlakçıyı ‘Değişen emlak sektöründe emlak ofisleri nasıl fark yaratır?’ başlıklı panellerde buluşturdu.

 

Emlakjet Genel Müdürü Gizem Moral Kunter’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen, Epos Değerleme Kurucu Ortağı Neşecan Çekici, Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı ve Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun gibi sektörün önde gelen isimlerinin katıldığı panellerde sektör tüm yönleriyle masa yatırıldı.

 

Kanun değişiklikleri 3 yönden olumlu

 

Torba Kanun ile 6306 sayılı Kanun’da yapılan değişikliklerin kentsel dönüşüme etkilerini olumlu bulan Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, Torba Kanun ile kentsel dönüşümde uygulamada ortaya çıkan ihtiyaçlar doğrultusunda yapılan bu değişikliklerin etkilerini www.emlakjet.com’da değerlendirdi.

Yazıcı, “Bu değişikliklerden ilki, riskli alanda uzlaşmayan parselin, arsanın 2/3 çoğunluk kararıyla satılması, ikincisi riskli alan ilanında % 65’lik ruhsatsız yapı kriteri, üçüncüsü ise riskli alanlarda yeni inşaat yapımının 2 yıllık yasaklanması kararları. Bu üç temel değişiklik kentsel dönüşümü kolaylaştıracak, daha cazip hale getirecek. Özellikle riskli alanda 2/3 kararıyla uzlaşmayan parsellerin il müdürlüklerinde birkaç ay içinde müteahhit ve yatırımcı şirketlere satışı değişikliği kentsel dönüşümü etkileyecek” diye konuştu.

 

Riskli alan dönüşüm süresini 1-2 yıl kısaltacak

 

Yazıcı, şöyle devam etti: “Apartmanlarda dönüşüme karşı çıkanların daireleri nasıl satılıyorsa riskli alanda dönüşüme karşı çıkan arsaların veya binaların adadaki diğer maliklere ve yatırımcı şirketlere satılacak ve bu değişiklik riskli alan dönüşümlerinin süresini bir ya da iki yıl kısaltacak. Eskiden sadece acele kamulaştırma ile uzlaşmayan, direnen kişilerin tasfiyesi söz konusuydu.. Bunun süreci bir iki yıl uzatması ve dönüşüm heyecanını ortadan kaldırması durumu yaşanıyordu. Müteahhitler bu ek sürelerde ek kira ödeme riski altında kalıyor ve maliyetleri artıyordu.”

 

Terör bölgesinde de dönüşüm kolay uygulanabilecek

 

Riskli alanlarda Danıştay’ın iptal kararları doğrultusunda % 65 oranında ruhsatsız veya kaçak yapılaşma kuralı ile özellikle çarpık kentleşen alanların kolayca kentsel dönüşüme katılabileceğini belirten Yazıcı, “Bu yeni hüküm sonucu Güneydoğu’da terör kapsamındaki alanlarda da kentsel dönüşüm kolayca uygulanacak ve acele kamulaştırmada ortaya çıkan tepkiler ve sorunlar ortadan kalkacak. Değişiklik sonucu; üzerindeki toplam yapı sayısının en az yüzde 65’i imar mevzuatına aykırı olan veya yapı ruhsatı alınmaksızın inşa edilmiş olmakla birlikte sonradan yapı ve iskan ruhsatı alan yapılardan oluşan alanlar da riskli alan olarak ilan edilebilecek” diye konuştu.

 

Riskli alanda yeni inşaat 2 yıl yasaklanacak

 

Torba Kanunla getirilen üçüncü önemli değişik, yani riskli alanlarda yeni inşaat yapımının 2 yıllık yasaklanması kararı da diğerleri kadar önemli... Bu kapsamda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın TOKİ veya belediyelerin, riskli alanlarda ve rezerv yapı alanlarında her türlü imar ve yapılaşma işlemlerini 2 yıl süreyle geçici olarak durdurabileceğini belirten Yazıcı, “Uygulamanın gerektirmesi halinde imar ve yapılaşma işlemlerinin durdurulması 1 yıl daha uzatılabilecek; riskli alan ilan edilen yerlerde alınan inşaat ruhsatlarının hükmü kalmayacak, başlayan inşaatlar da kentsel dönüşümde yapılacak ana projeyi engellememesi için durdurulabilecek” dedi.

 

Arsa payı düzeltim davası açılabilir

 

Kentsel dönüşümle ilgili devam eden dava süreçlerine de dikkat çeken Yazıcı, bu alanda yapılabileceklere ilişkin şu bilgileri verdi: “Eski mülklerde arsa payları dairelerin şerefiyeler ile doğru orantılı olmayabiliyor. Bu durumda kat malikleri arsa payı düzeltim davası açabilirler. Ancak bilinmeli ki, bir mülkün kat irtifakı ne zaman kurulmuşsa mülkün o tarihteki şerefiye üzerinden ve mantığından arsa payları düzenlenmek zorundadır. Kanun koyucunun bu şekilde kararları vardır. Bir mülk yıkılmadan önce değerleme raporları yasanın gerektirdiği şekilde yapılmalıdır. Sonrasında yapmak mümkün olmayacaktır. Daire sakinleri mevcut ve yeni mülkün şerefiyesinde ve malikler arası paylaşımında  “değer ilkesi”, “arsa payı mantığı” veya “alan mantığından” anlaşabilirler. Değişik uygulamalar ve kabuller mevcuttur.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Makaleler haberleri

Yazarlar

En çok okunanlar

Otomobil

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
© Copyright 2018 BilgiTekno.Com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır. Bilgitekno.com, AA Ajansı abonesidir.
İnternet
Yahoo
Spam
Fiber İnternet
Yooz
Google
Youtube
Google Doodle
Ücretsiz İnternet
Yazılım
Microsoft
Windows 10
Mobil
5G teknolojisi
Blackberry
Apple Watch
Galaxy S6
Uyarı Tonu
Cepten Oy
Bilim & Teknoloji
Apple
E-Ticaret
iCub
Silikon Vadisi
Yerli Tablet
FATİH Projesi
Sosyal Medya
Facebook
Twitter
Periscope
Güvenlik
Hacker
Virüs
Uzay
Ebabil
Türksat 4B
Uydu
Nasa
Cern
Mars
SpaceX
Falcon 9
Sağlık
Nano tartı