Devrim Otomobil Hakkında Bilgiler


Bu makale 2015-05-11 19:12:38 eklenmiş ve 345 kez görüntülenmiştir.
Bilgitekno [Otomobil İnceleme]

Devrim otomobil Cemal Gürsel’in isteği ve görüşleri doğrultusunda üretilen bir otomobildir. Bu otomobilin bu kadar önemli olmasındaki sebep ilk yerli otomobil üretimi olmasıdır. Diğer yandan bu otomobilin üretilmesindeki amaca baktığımız zaman ordunun binek hayvan ihtiyacını karşılamaktır. Üstelik seri üretim olacakmış gibi üretilen Türkiye’nin ilk otomobilidir. Devrim otomobilinın 1.400.000 TL’ye mal olduğu bilinmektedir. Ancak ilk otomobil olmasına rağmen dört beş ay gibi kısa bir sürede tamamlanarak şaşkınlık yaratmıştır. 

 

Cemal Gürsel yani dönemin cumhurbaşkanı otomobili Türk halkına gösterebilmek için cumhuriyet bayramında bir etkinlik düzenlenmiştir. Ancak devrim otomobili benzinin bitmesinden dolayı sadece 100 metre gidebilmiştir. Bu her ne kadar yadırganan bir durum olsa da aslında fazla kontrol altında tutmaktan olmuştur. Trenler ile taşınan arabalara herhangi bir zarar gelmemesi için benzinler konulmamıştır. Bu mühendislerin ne kadar ince düşündüklerinin göstergesidir. Ancak maliyetleri çok yüksek olduğu için seri üretime uygun değillerdir ve amaçlanan gibi olmamıştır. Ancak çok uzun yıllar Türkiye’ye hizmet verdikleri de bir gerçektir. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

Yazarlar

En çok okunanlar

Otomobil

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
© Copyright 2018 BilgiTekno.Com. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır. Bilgitekno.com, AA Ajansı abonesidir.
İnternet
Yahoo
Spam
Fiber İnternet
Yooz
Google
Youtube
Google Doodle
Ücretsiz İnternet
Yazılım
Microsoft
Windows 10
Mobil
5G teknolojisi
Blackberry
Apple Watch
Galaxy S6
Uyarı Tonu
Cepten Oy
Bilim & Teknoloji
Apple
E-Ticaret
iCub
Silikon Vadisi
Yerli Tablet
FATİH Projesi
Sosyal Medya
Facebook
Twitter
Periscope
Güvenlik
Hacker
Virüs
Uzay
Ebabil
Türksat 4B
Uydu
Nasa
Cern
Mars
SpaceX
Falcon 9
Sağlık
Nano tartı